• Šport

Nízka telesná zdatnosť detí

Chceli by sme upozorniť rodičov na veľmi nízku telesnú zdatnosť detí ZŠ.

Následkom toho vzniká v poslednom období veľké množstvo úrazov. Veľa detí má vysokú nadváhu, nekoordinované pohyby, veľmi nízku úroveň pohybových schopností (silových, rýchlostných, vytrvalostných, obratnostných).

Bežné, ľahké cvičenia (behy, skoky, kotúle,  chytanie a prihrávanie lopty) sa pre nich stávajú ťažké, nezvládnuteľné. Pri týchto jednoduchých cvičeniach dochádza k úrazom. Jedným z dôvodov je, že jedinou pohybovou aktivitou v týždennom režime mnohých žiakov školy, je len telesná a športová výchova – čo NESTAČÍ!!!

Štandardy telesnej výchovy, ktoré sú dané štátnym vzdelávacím programom sú už teraz nedodržatelné.

Postupné znižovanie pohybových nárokov a vypúšťanie cvikov ma núti uvažovať nad tým, že čo sa na TSV bude učiť o rok, o dva, o päť..., či vôbec hodina telesnej výchovy má význam, keďže práve tam vzniká množstvo úrazov.

Prosíme  rodičov, aby sa začali zaoberať týmto faktom a podnietili svoje deti k pravidelnej i mimoškolskej športovej aktivite a aktívnemu využívaniu voľného času.

Nedostatok pohybu spôsobuje zdravotné problémy (napr. cukrovka, obezita, srdcovo-cievne ochorenia, zlé držanie tela, svalová nerovnováha a pod.), ktoré sa môžu prejavovať postupne teraz, ale i v dospelosti.

Odporúčame rodičom, ktorým naozaj záleží na zdraví svojich detí, aby začali vhodnou prevenciou, ktorou je POHYB.